Recommended Posts

www.vkontakte.ru

 

Chtěla jsem se zeptat: "vid'" nebo "vid'te", které se použivají na konci vět, mají význam - "не так ли?", "правда ведь?" ? A v čem je rozdíl s tím "že jo?" ?

...používají...

 

Většinou se používají společně: Viď? - Že ano!... Vidíš? - Že mám pravdu!

Bylo by lepší nepoužívat je vůbec - je je slyšet jen v hovorové řeči, když chcete někoho přesvědčit, že máte pravdu a potřebujete k tomu ještě potvrzení od někoho jiného. :D

 

P.s.: "že jo" je hodně nespisovné - zaměnte ho na "že ano" ;)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Děkuju)

 

Takže mám další otázku. Narazila jsem v knize na věty takového tvaru:

 

... Cokoli mohl vyslovit jazykem, bylo by zčasti působilo na její soudnost....

 

...Ne že by se byli dotýkali rukama často...

 

Pro co tam slouží to pomocné sloveso být?? :unsure:

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Jedná se o:

podmiňovací (kondicionál) - vyjadřuje děj možný, lze jím vyjádřit podmínku i přání uskutečnitelné (reálné) i neuskutečnitelné (nereálné).

 

- není to pouze slovo bylo a byli, ale jde o spojení bylo by a byli by

 

V tomto případě je to čas minulý v 3.osobě.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
www.vspomni.ru

Zapomněla jsem poděkovat - Díky :wub:

 

www.vkontakte.ru

Také děkuji :wub:

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

V Moskvě jsem nikdy neviděla na dveřích bytů ani na zvonkách jmenovky. Byla to náhoda? Když tedy zapomenu číslo bytu, tak konkrétního člověka podle příjmení v domě nenajdu? :o

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
V Moskvě jsem nikdy neviděla na dveřích bytů ani na zvonkách jmenovky

 

V pravém Rusku jmenovky byly na dveřích snad každého bytu. Pak jak za komunistů se do jednoho "buržoazního" bytu nastěhovalo 5 až 12 dělnických rodin tak si pochopitelně každá z ních nenechala vyrobit mosaznou cedulku s vyrytým jménem :) Nicméně, viděl jsem na vlastní oči zvonek a pod nim list papíru se seznamem, kolikrát je třeba zvonit pro každou rodinu...

 

U bytu doktorů, profesorů apod. se jmenovky na dveřích tu a tam vyskytovaly až do 60.-70. let.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
V pravém Rusku jmenovky byly na dveřích snad každého bytu. Pak jak za komunistů se do jednoho "buržoazního" bytu nastěhovalo 5 až 12 dělnických rodin tak si pochopitelně každá z ních nenechala vyrobit mosaznou cedulku s vyrytým jménem :) Nicméně, viděl jsem na vlastní oči zvonek a pod nim list papíru se seznamem, kolikrát je třeba zvonit pro každou rodinu...

 

U bytu doktorů, profesorů apod. se jmenovky na dveřích tu a tam vyskytovaly až do 60.-70. let.

...jak se za komunistů se do...z nich...pod ním..pro každou na kterou rodinu.

 

 

A v Rusku je také zvykem jezdit autostopem zadarmo? Stále si v Moskvě nemohu zvyknout zastavit cizí auto a domlouvat se, za kolik rublů nás odveze. :(

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
A v Rusku je také zvykem jezdit autostopem zadarmo? Stále si v Moskvě nemohu zvyknout zastavit cizí auto a domlouvat se, za kolik rublů nás odveze. :(

Autostop jako alternativní dopravní způsob samozřejmě existuje i v Rusku. Ale především jde o cestu mezi městy. Myslím, že je pro jízdu zdarma nutné mít nějaký důvod (možná krasnou skazku). Např. student, který nedostal stipendium, nebo chudák, který ztratil peníze...atd.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Aha, to jsem asi vyprávěl někde jinde, třeba v mém dnes již zesnulem LiveJournalu. Takže poslouchej:

 

Příběh obyčejného šilenství

 

Byl jednou jeden mladý svobodný pán české národnosti přijmením Kolář a studoval v Moskvě. Samozřejmě to nemohlo dopadnout jinak než sňatkem s Ruskou a též jinak než odjezdem s ní do Čech. ...Ale to ještě není konec. Po příjezdu do Čech mladá paní požádala o povolení k pobytu. A hádej, jak byla do své zelené knížky zapsaná? No jistě, jako Kolarzhovová...

:) je směšně, takové připady při překladu dokladů byvají. Mám ještě zájem o jednu otázku ve kterém ještě jazyku, kdo ví, existuje zvyklost přidávat k příjmením přípony, nebo to je zvlaštnost češtiny? Přiznejte se, zpočatku nezvykle slyšet např. J. Lopezova

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Mám ještě zájem o jednu otázku ve kterém ještě jazyku, kdo ví, existuje zvyklost přidávat k příjmením přípony, nebo to je zvlaštnost češtiny?

Slovenština :P

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
:) je směšně, takové připady při překladu dokladů byvají. Mám ještě zájem o jednu otázku ve kterém ještě jazyku, kdo ví, existuje zvyklost přidávat k příjmením přípony, nebo to je zvlaštnost češtiny? Přiznejte se, zpočatku nezvykle slyšet např. J. Lopezova

Je to směšné...případy...bývají...Kdo ví, ve kterém....zvláštnost...zpočátku je nezvyklé...Lopezová...

 

Přípona se přidává, aby se dalo příjmení skloňovat, a aby se poznalo, zda se jedná o muže nebo ženu.

Je štěstí, že už se od přípony "-ová" ustupuje a nahrazuje se pouze písmenem "-a". :)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Je štěstí, že už se od přípony "-ová" ustupuje a nahrazuje se pouze písmenem "-a". :)

Pardon...jak to? Místo "Lopezová"-"Lopezá"???

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Pardon...jak to? Místo "Lopezová"-"Lopezá"???

U známých osobností se žádná koncovka nedává. A u "obyčejných" příjmení je někdy možno zaměnit koncovku "-ová" na krátké "-a". Např.: Ivanovová zaměnit na Ivanova.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Musíte si to ohlídat! :)

Já jsem nejdříve měla koncovku -ová a pak jsem měla trochu starostí, aby mi to změnili na -a.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku