sUs

Изменение правил дорожного движения.

Recommended Posts

MBB14b6eb_pocty_mrtvych.jpg

 

Za prvních třicet dní, kdy platí nový silniční zákon, se snížil počet mrtvých na českých silnicích téměř o polovinu. Podle předběžných čísel zemřelo při dopravních nehodách v červenci 60 lidí, o loni jich ve stejném období bylo sto sedmnáct.

 

"V třiceti červencových dnech účastníci silničního

provozu způsobili 10 972 nehod, o 4090 méně než loni.

 

Počet usmrcených se snížil o 57 lidí z loňských 117 na letošních 60.

Dalších 2115 lidí utrpělo letos v červenci zranění, loni jich bylo o 1044 více, tedy o zhruba 33 procent," uvedl Josef Tesařík z policejního prezidia, který má statistiky nehod na starosti.

 

Příznivější jsou také statistiky nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Letos v červenci jich mají lidé na svědomí 578, loni o 250 více, což znamená pokles o více než 30 procent.

 

Ministerstvo dopravy, které konta řidičů eviduje, zatím pouze odhadlo, že řidiči získali asi 40 tisíc bodů. "Každý týden se jedná asi o pět tisíc nehod za které jsou v průměru přiděleny dva tresné body.

Za čtyři týdny je to 40 tisíc bodů," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

 

Policisté si nový bodový systém pochvalují. Během prvního měsíce jeho používání zaznamenali nejméně mrtvých na silnicích za 36 let.

 

Přesto podle nich řidiči už zahnali strach z trestných bodů a v obcích opět jezdí rychleji, než je povoleno. Policie proto chystá častější kontroly.

 

инф. здесь

 

ИМНО.

По-моему, статистическую сводку занижают, чтобы закрепить новый закон, или ездить Чехи стали меньше после принятия нового закона.

 

Практически каждый день на дороге встречаются аварии, раньше не доводилось столько аварий видеть, и при всем при этом они пишут, что количество аварий уменьшились. Странно. :huh:

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

3.8.2006 : Silniční zákon je příliš tvrdý, Bublan

 

Включить видеоmplay_w.gif

 

Включить видеоmplay_w.gif

 

 

Vracení řidičských průkazů, :!:

 

Включить видеоmplay_w.gif

Upraveno uživatelem sUs

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Жарко было, сухо - вот статистика и проявилась. Если август будет таким, как вчера, то хотел бы я посмотреть на их статистику. Сбиваются, гады, в колонны, ни сами не едут, ни другим не дают. :shetina:

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

40 otázek a odpovědí: Vše, co vám nebylo v silničním zákoně jasné

 

Odpovídá obecní policie za poškození, odcizení nebo vykradení vozidla, na které nasadila botičku?

Ne. Jedině v případě, že botičkou poškodí vozidlo.

 

Opravdu nemůžu při jízdě držet v ruce mobil, i když z něho netelefonuji?

Je to tak. Řidič ho nesmí držet v ruce ani jinak (např. mezi hlavou a ramenem), a to ani když zrovna nevolá. Zákon navíc pamatuje i na jiná hovorová nebo záznamová zařízení. Během jízdy se tedy nesmí používat ani např. vysílačka nebo diktafon. Za takový přestupek jsou 3 trestné body a pokuta až 2500 korun.

 

Cokoliv jiného, třeba svačinu, v ruce držet můžu?

Teoreticky ano, zákon je tady nejednoznačný. Podle něj se ale „řidič musí věnovat plně řízení vozidla.“ Teoreticky vás tedy může policista pokutovat (až do výše 1000 Kč) i za to, že jíte nebo pijete při řízení, v praxi se to ale nedělá. Třeba v Británii je to ovšem vysloveně zakázáno a můžete za to dostat pokutu v přepočtu až 21 000 korun.

 

Existuje něco jako „fyziologická hranice“ alkoholu v krvi, za kterou nelze řidiče postihnout?

Ano. Odborníci na toxikologii uvádí hranici do 0,2 promile. V Česku je ovšem i tato hodnota brána jako přestupek a „ohodnocena“ třemi trestnými body, pokutou ve správním řízení 10 000 – 20 000 Kč a odebráním řidičáku na 6 měsíců až rok. Pokud se tedy bude nějaký „provinilec“ bránit u soudu, půjde asi o velmi zajímavý případ…

 

Od kolika promile alkoholu v krvi řidiče jde o trestný čin, který se trestá až odnětím svobody?

Podle ředitele dopravní policie Zdeňka Bambase je hranicí 0,8 promile, státní zástupci a soudci ale tvrdí, že o pouhý přestupek jde až do 1 promile.

 

Pokud budu opilý a povedu po silnici kolo jako chodec, mohu dostat pokutu?

Ne. Pokud ovšem nebudete ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. To samé platí třeba i v případě, že pojedete opilý na kolečkových bruslích.

 

Smí mi obecní úřad přičíst body, aniž bych o tom věděl?

Ne. Pokud se přestupek řeší na místě a vy s udělením trestu souhlasíte, o přidělení trestných bodů vás informuje policista. Pokud vám body dává obecní úřad ve správním řízení, o projednání přestupku se vždy dozvíte. Jedinou výjimkou je případ, že si nebudete vyzvedávat poštu.

 

Jak se mám zachovat, když nesouhlasím s pokutou?

Neplatit ji. Ani hotově, ani složenkou. Zaplacením přestupek uznáte. Pokud nesouhlasíte, musíte jít do správního řízení na obecní úřad. Ten vás vyzve k zaplacení pokuty, a když se proti tomu do 15 dnů odvoláte, vyzve vás k podání vysvětlení. Úřad má na vyřešení přestupku jeden rok. Pokud do té doby nerozhodne, odpovědnost za přestupek zaniká.

 

Můžu po uplynutí půlky trestu požádat obecní úřad o vrácení řidičáku?

V případě, že vám ho vzali za nasbíraných 12 trestných bodů, pak si musíte „odkroutit“ celý trest. Pokud vám ho ale vzali kvůli jednomu konkrétnímu přestupku, pak je prominutí zbytku trestu možné. Záleží ovšem na daném úřadu, automaticky na odpuštění nárok nemáte.

 

Když požádám obecní úřad o zaslání svého bodového výpisu, musím zaplatit nějaký správní poplatek?

Ano. Za každou stránku formátu A4 se platí 15 korun.

 

Pokud jsem z Prahy a spáchal jsem přestupek například v Ostravě, kde se bude správní řízení konat?

Na úřadě, v jehož katastru jste přestupek spáchal, v tomto případě tedy v Ostravě! Můžete sice požádat o „přesměrování“ jednání na jiný úřad, původní úřad vám ale nemusí vyhovět! Sám ovšem zároveň může – i bez vašeho souhlasu – postoupit případ jinam!

 

Musím se ke správnímu řízení dostavit osobně? Nestačí to vyřídit po telefonu?

Nestačí. Při projednání přestupku zákon výslovně nařizuje povinnost ústního jednání, z něhož se pak pořizuje protokol. Můžete se ale nechat zastupovat advokátem, který má vaši plnou moc. Což ovšem není levná záležitost, počítejte s částkou minimálně 5000 Kč a v případě odvolání může jít až o sumu kolem 10 000 korun.

 

Pokud mně pak ale dá obecní úřad zapravdu, proplatí mi náklady na advokáta?

Pokud jste byl zproštěn obvinění, máte právo žádat po ministerstvu vnitra proplacení vynaložených nákladů.

 

Mám právo seznámit se před začátkem správního řízení s důkazy, které proti mně policie má?

Ano. A právníci to dokonce doporučují. Pokud má totiž policie třeba vaší fotku, jak sedíte v době spáchání přestupku za volantem, je pak zbytečné (a také nebezpečné) tvrdit, že řídil někdo z vaší rodiny a odvolávat se přitom na zákon, že nemusíte říct, kdo to byl.

 

Kdy mě může zastavit policista?

Policista v uniformě vás může zastavit kdykoliv, i když jste třeba žádný přestupek nespáchal. Obecní strážníci vás ale smějí zastavit jen před přechodem pro chodce a při podezření, že jste spáchal přestupek. Pod tento pojem se ovšem vejde cokoliv.

 

Opravdu se už nesmějí používat antiradary pod pokutou 100 000 Kč?

Pasivní antiradar, který vás pouze upozorňuje na policejní radar, ale neruší ho, používat můžete. Policisté sice tvrdí, že ne, ale právníci se shodli, že nemají pravdu. Zákon zakazuje užití jen aktivních antiradarů, které policejní radary ruší. Otázkou ovšem je, jak vám policie dokáže, že jste ho měl zapnutý – pokud totiž není v provozu, v autě ho mít můžete. Pokud vás bude za to chtít policie stíhat, obraťte se na soud.

 

Pokud mě policie chytne bez povinného ručení, jakou dostanu pokutu?

Můžete přijít až na jeden rok o řidičák.

 

Je mi více než 60 let. Co když u sebe při jízdě nemám potvrzení od lékaře, že jsem schopen řídit?

Lékařskou prohlídku u praktického lékaře musí absolvovat každý řidič ve věku 60, 65, 68 a 70 let (a pak vždy po dvou letech). Pokud jste prohlídku neabsolvoval, nebo vám propadla, hrozí vám pokuta 5 000 – 10 000 Kč, pět trestných bodů a ztráta řidičáku na 6 měsíců až jeden rok. Pokud potvrzení jenom zapomenete doma, dostanete pokutu do 2 000 Kč. V případě, že ale řidičsenior prohlídku nemá a způsobí dopravní nehodu, pojišťovna sice škodu na druhém autě z povinného ručení proplatí, pak ji ale na řidiči seniorovi může zpětně vymáhat.

 

Platí se za lékařskou prohlídku? A jak má potvrzení vypadat?

Ano, za prohlídku se platí. Cena není přesně stanovena, ale většinou dělá kolem 300 korun… Jak má potvrzení vypadat není zákonem dané. Obecně se dá říct, že stačí potvrzení lékaře s datem vystavení (prohlídka nesmí být starší než půl roku před příslušnými narozeninami) a razítkem lékaře.

 

Má cenu smlouvat s policistou o výši pokuty?

V případě blokové pokuty na místě ano. V případě pokuty ve správní řízení a trestných bodů ne, ty policista neovlivní, uděluje je obecní úřad.

 

Do jakého věku musí být dítě za jízdy přepravováno v autosedačce?

Věk stanoven není. Týká se to dětí do hmotnosti 36 kg nebo tělesné výšky 150 cm.

 

Jak mám umístit na zadním sedadle autosedačku, když mám staré auto, které nemá vzadu bezpečnostní pásy?

Pokud autosedačka nemůže být ve voze připevněna bezpečnostním pásem, pak u těchto vozidel tato povinnost odpadá. Zákon ale zároveň říká, že v těchto vozidlech nesmí být přepravováno dítě mladší 3 let. Na sedadle vedle řidiče nesmí být bez autosedačky přepravováno dítě menší než 150 cm.

 

Vozím své a sousedů děti do školy. Pro všechny ale autosedačky ve voze nemám a ani by se do auta nevešly. Co mám dělat?

Silniční zákon na to pamatuje výjimkou, podle které mohou jet děti, které vezete do mateřské nebo základní školy, případně na sportovní, kulturní a společenské akce, v autě nepřipoutané. Musí být ale starší než 3 roky a řidič smí jet rychlostí maximálně 70 km/h.

 

Je nějak stanoveno, jak musí chodec dát najevo, že chce přejít vozovku?

Ne. Za jasný signál je ale považováno nakročení do vozovky, mávnutí na řidiče a podobně. Každopádně zákon bude spíš na straně chodce než řidiče, který by ho případně na přechodu srazil.

 

Co když odbočuji a silnici za rohem zrovna přechází chodec, kterého já nemám šanci vidět?

I tak ho nesmíte ohrozit, jinak vám hrozí tři až čtyři trestné body, pokuta 2 500 až 5 000 Kč a ztráta řidičáku na jeden až šest měsíců. Nezáleží při tom, zda je chodec na přechodu, či nikoliv. Podle zákona musí totiž řidič předvídat, že za zatáčkou může někdo být a musí tomu přizpůsobit svoji rychlost a styl jízdy.

 

Může městský policista pokutovat i chodce a cyklisty?

Ano, pokud jsou starší 15 let. Mladší dítě pokutu dostat nemůže.

 

Jak velkou pokutu může dostat chodec?

Až 2 000 korun. Třeba za přecházení na červenou, přelézání zábradlí mezi chodníkem a silnicí, pokud přechází silnici šikmým směrem, nebo bezdůvodně zastavuje na přechodu.

 

Mohu jako chodec přejít silnici mimo vyznačený přechod?

Ano, ale jen v případě, že přechod, nadchod nebo podchod je od vás vzdálený více než padesát metrů.

 

Jakou nejvyšší pokutu mohu dostat jako cyklista? A hrozí mi při tom ztráta bodů, když mám zároveň řidičák na auto, nebo motorku?

Ztráta bodů vám nehrozí. Pokuta ale ano, a to až 50 tisíc korun. Třeba když jedete na kole silně opilý.

 

Musí mít cyklistickou helmu i děti, které vezu na kole v sedačce?

Ne. Povinnost mít helmu se týká jen osob do 18 let, které kolo řídí.

 

Když převážím dítě v taxíku, musí sedět v autosedačce?

V obci nemusí. Dítě ale nesmí sedět na sedadle vedle řidiče a musí být připoutáno bezpečnostním pásem. Při výjezdu za hranice města či vesnice platí ale i pro taxislužbu stejná pravidla jako pro běžný automobil.

 

Dřív mohl policista za přestupek řidiči jen „domluvit“. To už nyní neexistuje?

Ne. Ale zvažuje se, že tato možnost bude při méně závažných přestupcích (svícení ve dne např. při výjezdu z parkoviště, atd.) do zákona vrácena.

 

Existuje nějaká výjimka, kdy nemusím být při jízdě připoutaný?

Ano, mají ji ale jen policisté, hasiči a řidiči záchranky. Obyčejný řidič nemusí být připoutaný pouze při couvání, případně pokud má lékařské potvrzení, že nemusí ze zdravotních důvodů bezpečnostní pásy používat.

 

Mění se nějak pravidla parkování?

Ano. Parkovat lze souběžně s chodníkem, ale i šikmo a kolmo – volný musí ale zůstat aspoň jeden jízdní pruh o šířce aspoň 3 m pro každý směr jízdy... Zákon nově dává právo zastavit řidiči ve druhé řadě, nesmí však ohrozit bezpečnost a plynulost provozu... Na obousměrné komunikaci lze stát jen vpravo, v jednosměrce i vlevo... Řidič má nově možnost zastavit po dobu nejvíce tří minut i na vyhrazeném parkovišti... Na vyhrazeném parkovišti pro invalidy nelze zastavit ani stát. Zcela zakázáno je parkovat i na vegetaci kolem silnice.

 

Pokud mi obecní úřad sebral řidičák, musím dál platit na auto povinné ručení?

Ano. Povinné ručení můžete přestat platit jen tehdy, že je vozidlo vyřazeno z provozu a vy jste odevzdal na dopravní inspektorát SPZ.

 

Je pravda, že za starou dálniční známku na čelním skle mohu dostat až stotisícovou pokutu?

Bohužel to tak je. A pokud vás chytnou na dálnici bez platné dálniční známky, pak může být pokuta dokonce až 500 000 Kč. Pokuta 100 000 korun vám teoreticky hrozí i v případě, že na platný dálniční kupon, nalepený na předním skle, zapomenete napsat registrační značku vozidla, či ztratíte druhý díl kupónu, který jste povinen předložit při silniční kontrole… Všechny tyto nepřiměřeně vysoké sankce budou ale zřejmě brzy radikálně sníženy. Alespoň to politici slibují.

 

Může mi obecní úřad sebrat řidičák, případně dát pokutu a připsat trestné body za přestupek na základě fotky, kterou jim poslal třeba můj soused?

Ne. Použít lze jen takový důkaz, který byl získán v souladu se zákonem. Soukromá firma nebo jednotlivec potřebuje k vašemu vyfotografování váš souhlas.

 

Kdo má přednost na parkovištích u obchodů? Auta, nebo chodci?

Obecně se dá říct, že spíše chodci. Platí totiž pravidlo, že řidič nesmí chodce ohrozit při couvání, otáčení, nebo při vyjíždění z parkovacího místa, z garáže či z polní cesty.

 

Mám na autě neónové podsvícení podvozku. Je to povolené?

Není. A za nepovolenou úpravu vozu můžete dostat i pokutu trestné body ale ne. Jeden trestný bod můžete dostat ovšem v případě, že si na střechu auta připevníte majáček.

 

Koupil jsem auto s roční dálniční známkou, ale mám již novou espézetku. Mohu starou známku dál používat?

Ano, na původní dálniční kupon můžete jezdit dál. Pokud byste měl kvůli tomu problémy s policií nebo celní správou, trvejte na svém a zásadně neplaťte blokovou pokutu. Podle vyjádření právníků vám v případném správním řízení dá obecní úřad za pravdu.

Upraveno uživatelem sUs

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Nový silniční zákon: 20 otázek a odpovědí

 

Jak zjistím počet trestných bodů, které mám na »kontě«?

Obecní úřad v místě, kde máte trvalé bydliště, vám na požádání pošle výpis – sám ale nemá povinnost řidiče automaticky informovat. Jen pokud dosáhnete 12 bodů, úřad vám to sám oznámí a vyzve vás, abyste do 5 dnů odevzdali řidičák.

 

Jak dostanu řidičák zpátky?

Po uplynutí trestu si písemně podejte žádost na váš obecní úřad o jeho vrácení. Součástí žádosti (pokud jste měli zákaz řízení více než půl roku) musí být i potvrzení o přezkoušení ze znalosti dopravních pravidel, praktické jízdy a údržby vozu. Cena této zkoušky, podobné té, kterou skládají žáci v autoškole, je 700 Kč.

 

Jak je to s odmazáváním trestných bodů?

Za každých 12 měsíců (od poslední pokuty) bez přestupku se vám z konta 4 body umažou. Tři roky ukázněné jízdy = zaručeně čisté konto.

 

Musí se řidiči v důchodovém věku podrobit zdravotní prohlídce?

Ano. Držitel řidičského průkazu se musí ve věku 60, 65 a 68 let podrobit lékařské prohlídce. Po dovršení věku 68 let pak na ní musí jít každé dva roky. Průkaz zdravotní způsobilosti musí mít při řízení vždy s sebou. Nemáli ho, hrozí pokuta 5000 – 10 000 korun, pět trestných bodů a navíc mu seberou řidičák na 6 měsíců až jeden rok.

 

Jaké jsou nyní pravomoci městské policie?

Smí měřit rychlost vozidel, jejich řidiče stavět, pokutovat (a to i mimo obec) a dávat body za méně závažné přestupky (do 2 bodů) – u těch závažnějších řidiče může jen zadržet a pak přivolat Policii ČR. Také může provádět zkoušky na alkohol (řidičák ale zadržet nesmí)... Celníci smějí kontrolovat řidičský i technický průkaz a dálniční známky.

 

Jak mám postupovat ve chvíli, kdy přijdu k autu a policisté na něj zrovna nasazují botičku?

Pak ji musí sundat. Pokud je ale botička už z větší části na kole, manipulačnímu poplatku se asi nevyhnete. A pokuta za špatné parkování vás nemine tak ani tak. Podobné je to i při odtahu auta. Pokud přijdete k autu v okamžiku, kdy ho nakládají, musí ho sundat.

 

Kolik trestných bodů je za porušení zákazu stání nebo zastavení?

Žádný. Jen pokuta – v blokovém řízení do 2000 korun, ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun.

 

Co se stane, když spáchám přestupek, za který se odebírá řidičák na úřadě, a já si ho přesto nechám?

Nesmíte dál jezdit. Pokud vám dá úřad zákaz řízení a vy se neodvoláte a jen ho prostě nebudete respektovat, dopouštíte se trestného činu, za který hrozí pokuta až pět milionů a trest odnětí svobody až na půl roku.

 

Když jdu na úřad nebo policii podat vysvětlení k přestupku, mám nárok na náhradu nutných výdajů a na náhradu ušlého výdělku?

Ano, ale jen v případě, že jste se přestupku nedopustil vy, a jdete v roli svědka. O náhradu může ale žádat i vlastník vozidla, který přijde a řekne, že vůz řídila osoba jemu blízká, ale neřekne která.

 

Platí se za správní řízení na obecním úřadě nějaký poplatek?

Pokud se proti pokutě odvoláte na obecní úřad, zaplatíte poplatek 1000 korun. A pokud u komise svůj spor prohrajete, musí zaplatit i náklady řízení, případně i znalecké posudky.

 

Pokud mí spolujezdci nejsou připoutáni, dostanu za to pokutu?

Jen pokud jde o osoby mladší 15 let (tam hrozí pokuta až 2000 Kč a 2 trestné body). Starší nepřipoutaní spolucestující platí pokutu sami (také až 2000 Kč), o trestné body ale nepřijdou – a to i když vlastní řidičák.

 

Jaký trest mi hrozí za propadlou technickou kontrolu?

Pokuta až 2500 korun. Ale trestné body nedostanete. Jen v případě, že technický stav vašeho vozu ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu, můžete dostat pokutu ve správním řízení až 10 000 korun, 5 trestných bodů a dokonce přijít o řidičák.

 

Co když je dopravní značka (klasická stojící u silnice či namalovaná na komunikaci) poškozená, či nečitelná – platí i nadále?

Pokud nelze rozpoznat její význam, pak neplatí. Jenže je to ošidné jednoznačnou hranici pro to stanovit nelze. Každopádně neplatí značka, která je přibitá na stromě, uchycená na vratech nebo na zdi. Přenosné značky musí být uchyceny na bíločerveně pruhované tyči.

 

Neúmyslně jsem přehlédl značku »místo pro invalidy«, a za tuhle nepozornost mám přijít o řidičák?

Ano, takový je zákon. Seberou vám řidičák na šest měsíců až na rok a navíc zaplatíte i pokutu 5000–10 000 korun.

 

Pokud jezdím na slovenský, případně třeba americký řidičák, platí pro mě bodový systém?

Ne, žádné trestné body nedostanete, za přestupky zaplatíte jen pokutu. Jiná situace by nastala, pokud vám předtím odebrali český řidičák. Pak nesmíte jezdit ani na slovenský, ani na jiný. Šlo by o trestný čin a policie by to při první silniční kontrole lehce zjistila – většinou totiž kontroluje totožnost řidiče v počítači.

 

Je pravda, že policistům, kteří se dopustí přestupku, nehrozí bloková pokuta ani trestné body?

Ano. Policista nemůže svého kolegu pokutovat, jen napíše hlášení jeho nadřízenému. Provinilec pak může být potrestán až desetiprocentním snížením platu. Může, ale nemusí…

 

Může po mně městský policista požadovat dechovou zkoušku na alkohol?

Ano, a nejen on. Dokonce i příslušník Vojenské policie. Už ale nemohou poslat řidiče na odběr krve. K tomu musí přivolat státní policii.

 

Mám tři malé děti. Ale tři autosedačky se na zadní sedadla nevejdou. Co mám dělat?

Jsouli vzadu dvě autosedačky, pak dítě starší tří let a menší než 150 cm smí být přepravováno za použití bezpečnostního pásu. A pokud počet dětí starších 3 let přesáhne počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo autosedačkami, je do 1. května 2008 dovoleno mimo dálnice a silnice pro motorová vozidla tyto děti přepravovat bez použití zádržného systému. Vozidla pak ale nesmí jet rychleji než 70 km/h.

 

Co se mi stane, když odmítnu test na alkohol?

Jedinou výjimkou k odepření jsou zdravotní důvody. Jinak zaplatíte pokutu 25 000 – 50 000 Kč, seberou vám minimálně na rok řidičák a po jeho vrácení budete mít na kontě sedm trestných bodů, navíc budete muset úspěšně projít testem z pravidel silničního provozu. A v případě, že jste zavinili dopravní nehodu, hrozí vám i vězení až na 10 let a na stejnou dobu můžete přijít o řidičák.

 

Existuje nějaký předpis, jak správně přepravovat v autě psa?

Ano. Pokud řidič při přepravě zvířete ohrozí bezpečnost svou či spolujezdců, jedná se o přestupek, za který může člověk dostat na místě pokutu až 2000 korun. Nikde ale není stanoveno, jak bezpečně psy v autě správně převážet. Doporučuje se vozit psa v přepravním boxu, umístěném v zavazadlovém prostoru, nebo přímo v zavazadlovém prostoru, který se oddělí mřížkou. Je možné koupit i speciální bezpečností pásy pro psy.

Upraveno uživatelem sUs

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

TON10bb3d_znamky.JPG

Jízda bez dálniční známky za půl milionu

 

jízda po dálnici bez nalepeného dálničního kupónu může podle nového zákona 80/2006 znamenat až půlmilionovou pokutu, alkohol za volantem pak v tomto srovnání vyjde na pouhých 50 tisíc.

Za starou dálniční známku na čelním skle mohou policisté vyžadovat až stotisícovou pokutu.

 

Při předvánočních nákupech by si zapomnětliví motoristé měli uložit pár tisícovek stranou; pokud totiž zapomenou koncem ledna na výměnu dálniční známky, mohou po nich policisté vyžadovat až půlmilionovou pokutu.

 

Tvořivost českých poslanců se při tvorbě nového zákona projevila naplno. Za nesepsání registrační značky na známku zaplatí řidič až sto tisíc, stejně tak v případě, že s sebou nebude mít druhý díl kupónu.

 

Co říká zákon 80/2006: :!:

 

*Za chybějící dálniční kupón pokuta 500 tisíc Kč

Většina motoristů respektuje povinnost opatřit si pro jízdu po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla dálniční kupón. Kdyby však někdo z nich opomněl tento kupón koupit a umístit ho na své vozidlo, může dostat pokutu až do 500.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč).

Mimochodem – od 1. ledna 2007 pro vozidlo do 3,5 t bude roční dálniční kupón stát 1.200 Kč.

 

*Za nenapsání registrační značky na kupón 100 tisíc Kč

Pokud si motorista dálniční kupón koupí, ale zapomene na díl kupónu nalepený na předním skle napsat registrační značku vozidla, může po 1. lednu 2007 dostat pokutu až do 100.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč).

 

*Za ztracení (nepředložení) druhého dílu kupónu 100 tisíc Kč

Dálniční kupón je dvoudílný, druhou část kupónu vozí motorista s sebou a na vyžádání policisty nebo celníka je povinen předložit ji ke kontrole. Když tak nebude moci učinit, měl by si po 1. lednu 2007 připravit až 100.000 Kč na pokutu (v blokovém řízení do 5.000 Kč).

 

*Za neodstranění starého (již neplatného) kupónu 100 tisíc Kč

Pokud po 1. lednu 2007 řidič opomene odstranit starý dálniční kupón, může počítat s pokutou až do 100.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč).

 

*Za odmítnutí kontrolního vážení vozidla 500 tisíc Kč

V žádném případě se řidiči nevyplatí, aby neuposlechl výzvy policisty nebo celníka podrobit vozidlo kontrolnímu vážení – od 1. ledna 2007 mu hrozí pokuta až do výše 500.000 Kč.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Офигеть! :blink: А сколько стоит эта знамка?

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Да не дорого...

на 2006 год годовая - 900 крон, двухнедельная - 200 крон

на грузовики и проч. - значительно дороже

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Офигеть! :blink: А сколько стоит эта знамка?

 

Здесь вся информация по маркам для проезда по автомагистрали в Чехии, цены и образцы

 

:rolleyes:

Upraveno uživatelem sUs

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Спасибо. :)

Вот бы кто-нибудь так осветил ситуацию на дорогах в России...

Но, наверное, это в принципе невозможно... :(

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Ситауция на российских дорогах освещена давно, максимально ёмко и навсегда:

"В России две беды - дураки и дороги" :angry:

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

А в России есть дороги? :)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Так это в Москве, а я про Россию... :P:D

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

этак ты и московских дураков начнёшь от российских отделять :P

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku