Recommended Posts

Guest Ket_za_rulem
- Ještě pořád nevím jaké jsou ruské tradice. Stále se to podobá našim českým oslavám Silvestra. V čem je tedy rozdíl?
Rozdíl byt nemusí. Není to Vánoce. Vánoce v Rusku až 7.ledna a 70 let neslavili. Silvestr=Novy rok dlouho dobu byl hlavní zimní Svatek.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
...vaří...s tchyní...s přítelkyněmi, ženami...pánů...Koukají...povídají si.

- To by se mi určitě líbilo :shetina: - čekat na manžela, který přijde domů v "náladě" :wacko:

Ne ber to však vážně, vždyt' já dělám legráci :D Ale i v skutečném žívotě se to tak občas stává...

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Guest Ket_za_rulem
- A co se vaří? Jen ten salát?

Salát mají všichni a zbytek každá rodina vaří podle chuti. Muže tam byt cokoliv: smažené nebo pečené kuře, vep5ove, brambory na ruzné spusob, ruzne druhy ryby a kaviara, sýr, salám, zelenina, pirogi, холодец (не знаю как по-чешски)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
холодец (не знаю как по-чешски)

Tlačenka? Ale bez želatiny.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Rozdíl byt nemusí. Není to Vánoce. Vánoce v Rusku až 7.ledna a 70 let neslavili. Silvestr=Novy rok dlouho dobu byl hlavní zimní Svatek.

Nejsou to Vánoce. Vánoce jsou v...svátek.

 

Ne ber to však vážně, vždyt' já dělám legráci :D Ale i v skutečném žívotě se to tak občas stává...

...já si dělám legraci...i ve skutečném životě...

- :D Já vím, že se to stává :D

 

Salát mají všichni a zbytek každá rodina vaří podle chuti. Muže tam byt cokoliv: smažené nebo pečené kuře, vep5ove, brambory na ruzné spusob, ruzne druhy ryby a kaviara, sýr, salám, zelenina, pirogi, холодец (не знаю как по-чешски)

...Může...být...různé způsoby, různé...kaviár...

 

Tlačenka? Ale bez želatiny.

Spíš je to asi huspenina.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
- Ještě pořád nevím jaké jsou ruské tradice. Stále se to podobá našim českým oslavám Silvestra. V čem je tedy rozdíl?

Ač se neždá, tato otázka není tak jednoduchá. V opravdovém Rusku (zemřelo L.P. 1917) Vánoční tradice se málo lišila od zbytku Evropy. Pak rudá vláda Vánoce de facto zakázala jako náboženský a buržoazní přežitek. Teprve v 2. půlce 30. let komunistům konečně došlo, že se jim nedaří zcela nahradit staré tradice novou vírou a začali pomalu povolovat škrtítko. Nechat ale lidi slavit staré Vánoce nemohli poněvadž žádný Ježiš přece nebyl... Tak to tedy šalomonsky vyřešili tak, že jednoduše přenesli vánoční rituály (ozdobený stromek, Děda Mráz, dárky, svíčky apod.) na Silvestra. Vánoce ale vždy byly rodinný svátek, klidný a cudný zatímco Silvestr se navazoval na pohanské zvyky bujarého veseli, nadměrného pití a jiných úžasných nemravností. Tak tedy v Sov. Svazu vznikl velice podivný hybrid z obou, který vesměs začiná jako Vánoce v rodině tzn. sezení u stolu, stromek, D. Mráz pro děti, dárečky a pak po 12. hod. se promění v těžké opilství, zpívaní a střílení z pirotechniky :)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Trochu se u nás oslavy liší v jídle. Celé vánoční svátky se přejídáme, takže na Silvestra se k jídlu podávají jen chlebíčky, jednohubky, obložené studené mísy a různá slaná pečiva. Sejdeme se s přáteli už kolem osmé hodiny a většinou se hodně popíjí ( co si kdo přinese ). Šampaňským si připíjíme jen o půlnoci. Pak hned pouštíme rachejtle. Kolem třetí hodiny se už rozcházíme.

 

Ač se neždá, tato otázka není tak jednoduchá. V opravdovém Rusku (zemřelo L.P. 1917) Vánoční tradice se málo lišila od zbytku Evropy. Pak rudá vláda Vánoce de facto zakázala jako náboženský a buržoazní přežitek. Teprve v 2. půlce 30. let komunistům konečně došlo, že se jim nedaří zcela nahradit staré tradice novou vírou a začali pomalu povolovat škrtítko. Nechat ale lidi slavit staré Vánoce nemohli poněvadž žádný Ježiš přece nebyl... Tak to tedy šalomonsky vyřešili tak, že jednoduše přenesli vánoční rituály (ozdobený stromek, Děda Mráz, dárky, svíčky apod.) na Silvestra. Vánoce ale vždy byly rodinný svátek, klidný a cudný zatímco Silvestr se navazoval na pohanské zvyky bujarého veseli, nadměrného pití a jiných úžasných nemravností. Tak tedy v Sov. Svazu vznikl velice podivný hybrid z obou, který vesměs začiná jako Vánoce v rodině tzn. sezení u stolu, stromek, D. Mráz pro děti, dárečky a pak po 12. hod. se promění v těžké opilství, zpívaní a střílení z pirotechniky :)

...nezdá...Ježíš...šalamounsky...Silvestr senavazoval...veselí...začíná...pyrotechniky

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Může mně někdo, prosím, vysvětlít slovičko inu ? Děkují. :)

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Může mně nekdo, prosím, vysvětlít slovičko inu ? Děkují. :)

Podle slovníku na Seznamu to znamená - вот что.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Jsem z Kazachstanu a jsme vzdy slavili Silvestra dvakrat za noc - o pulnoci a pak ve 3 rano. Rikali jsme tomu druhemu Moskevsky Silvestr (mezi Moskvou a Karagandou byl trihodinovy rozdil). A hned po pulnoci jsme se snazili dovolat do pratel a pribuznych. A v nasem parku vzdy delali ledovy labirint, stavili sochy ze snihu. A ten pocit cvatku byl vsude, ve vzduchu.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky
Může mně někdo, prosím, vysvětlít slovičko inu ? Děkují. :)

...vysvětlit slovíčko...

Inu, máte pravdu.

Когда вам что то объясняют - и вы с объяснением согласны = inu

Je to zastaralé slovo. Můžete ho zaměnit slovem "ano" nebo ho úplně vypustit.

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku