Explicitní klišé

Форумчане
 • Content Count

  25
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

22 Очень хороший

About Explicitní klišé

 • Rank
  Я здесь недавно

Информация

 • Пол
  Женщина
 • Город
  Прага

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hazardovat znamená riskovat. Hazardní hráč je ten, kdo hraje automaty, karetní hry a pod. za účelem získání peněz. Řidič, myslivec a pod. hazardéři nejsou. Ovšem např. řidič může jet hazardní jízdu (rychlou, bezohlednou a s tím, že riskuje svůj život). Často se hazardovat spojuje s extrémními sporty.
 2. Syn:"Tati, kde máme tu věc na škrábání brambor?" Otec:"Noo, jestli není v kuchyni, tak šla na nákup."
 3. Vekslák je slangové označení člověka, který se v socialistickém Československu věnoval nelegálnímu nákupu a prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex. Samotné slovo veksl pochází z německého der Wechsel, směna.
 4. Kšeft jako noha znamená hodně špatný obchod. V současnosti se tento výraz téměř nepoužívá, ale dříve ho často používali vekslaci.
 5. Listonoš neboli pošťák, doručovatel. Listonoš nosí listy, dříve označované tímto slovem noviny. V dnešní době se tento výraz příliš nevyskytuje...
 6. S předložkami pro a na je to dost složité, ve většině případů lze použít obojí. Přesto je několik výjimek. Předložka pro je na místě tam, kde se má vyjádřit vztah „ve prospěch něčeho, na podporu platnosti“ a pod. Já
 7. На гражданство нужно А1 ческого, правда? Tahle úroveň je určitě bez čárek a háčků :-)
 8. Kumbálek je malinkatý pokoj. Byl takový u mojí babičky, stejně jako špajz. Do kumbálku se vejde jen postel a noční stolek, moje babička tam měla šicí stroj a skříň. Spižírna je jen na potraviny a většinou je to místnost bez okna nebo jen s malým oknem. A není nutné, aby byla blízko kuchyně, je to však velká výhoda pro kuchařku. V českých moderních domácnostech je to řešené právě velkou skříní nazývanou špajzka.